maszyny czyszczace
płytki - strona głównaczyszczenie płytek gresowychkonserwacja płytek ceramicznych i gresowychpielęgnacja posadzekgaleria czyszczenia płytek ceramicznychkontakt w sprawie czyszczenia płytek

W zależności od posiadanych płytek podemuje się odpowiednie kroki w celu oczyszczenia, lub zabezpieczenia ich przed ewentualnym zabrudzeniem. Podstawowym czynnikiem wpływającym na łatwość utrzymania naszej posadzki w czystości jest odpowiednie czyszcenie w momencie gdy podłoga i spoinowanie są już całkowicie zakończone. Należy wówczas przejść do czyszczenia powierzchni stosując środki o odczynie kwaśnym (np.kwas o działaniu tamponującym). Środków o odczynie kwaśnym możemy oczywiście używać tylko na płytkach, które nie są wrażliwe na działanie kwasu. Okładzinami których nie powinno się lub nie ma potrzeby mycia wyżej wymienionymi środkami są: glazura, marmur czy lastryko. Pozostałe posadzki kamienne takie jak granit, terakota, gres czy gres szkliwiony należy po naniesieniu środka o odczynie kwaśnym i odczekaniu kilku minut zmywać dużą ilością czystej wody (nejlepiej ciepłej) odciągając jej nadmiar.

Wyjątkowo ostrożnie należy postępować z wyrobami o powierzchni nierównej, polerowanej i przeciwpoślizgowej. Kolory jednolite jasne, szczególnie w wersji polerowanej, można łatwo oczyścić z punktu widzenia higieny, ale są one dość delikatne, jeśli chodzi o niektóre rodzaje plam i dlatego też wymagają większej uwagi podczas czyszczenia.